◄ دکتر سیدشمس الدین حسینی در تشریح نشست کمیسیون جهش و رونق تولید: بررسی مشکلات ترخیص کالا در گمرکات/ لیست کالاها تا شنبه برای تعیین تکلیف به بانک مرکزی ارائه می‌شود

رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید گفت: در جلسه امروز مقرر شد، گمرک کل ایران حداکثر تا روز شنبه آتی فهرست کالاهای موجود در گمرکات کشور را به بانک مرکزی ارائه کند تا کالاهایی که ثبت سفارش شده و مشکل تامین ارزی ندارند، از سوی این بانک با تخصیص کد کالا ترخیص شوند.
 
سید شمس الدین حسینی

 

سید شمس‌الدین حسینی رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نشست امروز این کمیسیون گفت: این نشست با هدف بررسی مشکلات رسوب و ترخیص کالا و مواد اولیه تولید در گمرکات و با حضور معاونان وزارتخانه‌های امور اقتصاد و دارایی و صمت، بانک مرکزی، رئیس کل گمرک ایران و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس با بیان اینکه براساس اظهارات مسئولان فرایند و دوره زمانی ترخیص کالاها از گمرک در حال افزایش است، افزود: مباحث مربوط به مقررات ارزی و تامین ارز یکی از دلایل بروز این مشکل است، همچنین بخشی از کالاهای موجود به بنادر و گمرکات اظهار شده‌ و برخی دیگر هنوز اظهار نشده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: بخشی از کالاهای موجود در گمرکات حتی مشکل تامین ارز ندارند، از سوی دیگر فرایند ثبت و تخصیص کد ارزی بخشی دیگر از کالاها صورت نگرفته و ترخیص هم نشده‌اند.

وی تاکید کرد: با توجه به مجموعه تصمیمات در دولت و جمع‌بندی جلسه امروز مقرر شد، گمرک کل ایران حداکثر تا روز شنبه آتی فهرست کالاهای موجود در گمرکات کشور را به بانک مرکزی ارائه کند تا آن کالاهایی که ثبت سفارش شده و مشکل تامین ارزی ندارند، از سوی این بانک با تخصیص کد کالا از گمرک ترخیص شوند.

حسینی بیان کرد: در صورت این اقدام بخشی از مشکلات ترخیص کالاها در گمرکات که ثبت سفارش شده و تامین ارز آنها هم انجام شده، تعیین تکلیف شوند.

رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی اظهار کرد: همچنین در این جلسه معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی و بانک‌های تخصصی ذی‌ربط که عمده منابع ارزی را تخصیص داده بودند، گزارشی از عملکرد ماده 20 قانون رفع موانع تولید مبتنی بر اخذ تسهیلات ارزی از محل ذخیره ارزی را ارائه کردند.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس بیان کرد: آنها اعلام کردند، پس از آیین نامه اجرایی اسفند سال 98 مشکلات حوزه اجرای ماده 20 قانون رفع موانع تولید حل شده و اکثریت بنگاه‌های اقتصادی مراجعه و مراحل تعیین تکلیف وام و پرداخت اقساط خود را انجام داده‌اند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: براساس آیین‌نامه اجرایی اسفند ماه سال 98 وام‌های ارزی به وام ریالی تبدیل شده و بسته به میزان وام با نرخ سود 18 و 12 درصد و پس از پرداخت 25 درصد اولیه وام به صورت نقد، مابقی برای 4 سال با سود مشخص تقسیط شده است که البته عموما پرداخت شده است./


چاپ   ایمیل