گزارش شبکه خبری اطلس|دکتر سید شمس الدین حسینی در دیدار با رییس جمهور چه گفت؟

عصر روز پنجشنبه نمایندگان و استانداران مازندران، گیلان و گلستان در نشست مشترکی با رییس جمهور به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند. سیدشمس الدین حسینی از نکات سیزده گانه سخنان خود در دیدار با رییس جمهور روایت کرد.

در این نشست دکتر سید شمس الدین حسینی، نماینده شهرستان‌های تنکابن، رامسر و عباس آباد، نکات مهمی را در سیزده محور و در راستای فعال نمودن ظرفیت‌های اقتصادی استان‌های حوزه دریای خزر بیان و راهکار‌هایی ارایه نمود. این نماینده مجلس در یکی از محور‌های سخنان خود به این نکته اشاره می‌کند که از رییس جمهور خواسته است ماموریت تهیه "برنامه جامع و مدیریت یکپارچه اقتصاد دریای گیلمازگل" به استانداران سپرده شود.

متن کامل روایت رییس کمیسیون جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به شرح زیر است:

بسمه تعالی
سخنرانی دکتر سید شمس الدین حسینی، نماینده مردم شریف شهرستان‌های تنکابن رامسر و عباس آباد

عصر پنج‌شنبه چهارم آذر ماه سال ۱۴۰۰ نمایندگان مجلس شورای اسلامی سه استان گیلان، مازندران و گلستان با آقای رییس جمهور جناب آقای رییسی دیدار داشتیم، آقایان استاندار نیز حضور داشتند. فرصتِ مغتنم و محدودی برای بیان مسائل مبتلابه سه استان فراهم آمد که شایسته تقدیر است. بنده نیز با توجه به محدودیت وقت، نکاتی را معروض داشتم: آغاز سخن آنکه دولت سیزدهم با شرایط دشواری، چون " خزانه مقروض "مواجه است. ضمن اینکه گرد آوردن نمایندگان سه استان حکایت از نگاه یکپارچه رئیس جمهور فراتر از تقسیمات کشوری است لذا باید بر اشتراکات این سه استان به شرح زیر تأکید کرد که تدبیر آن‌ها البته سازوکار می‌خواهد:

اول: مردم فاضل، مومن و شجاع شمال دارای حجب و حیای کم نظیری هستند، شاید همین امر سبب شده کم آبی شهر‌ها و سیل روستاها، بیکاری و ترافیک بالا و پسماند. در این استان‌ها از سوی دولت جدی گرفته نشود که باید نگاه دولت به کاستی‌های منطقه شمال واقعی شود.

دوم: اقتصاد دریای خزر (گیل- ماز- گل)، دریایی که در ایران به سه استان گیلان، مازندران و گلستان محصور شده است به دلیل "فقدان برنامه جامع و مدیریت یکپارچه" این ظرفیت کم استفاده مانده است. شایسته است ماموریت تهیه "برنامه جامع و مدیریت یکپارچه اقتصاد دریای گیلمازگل" به استانداران سپرده شود.

سوم: اقتصاد کوه البرز و جنگل‌های سبز و هیرکانی که درگیر جدال "طبیعت" و "معیشت" شده به دلیل فقدان "راهبرد اقتصاد طبیعت" و اجرای راهکار‌های ابتری، چون خروج دام (دامدار!) از جنگل و یا تنفس جنگل، به تخریب کوه و قاچاق چوب ... مبتلا شده است.

چهارم: اقتصاد کشاورزی که به دلایلی از جمله روش‌های سنتی و عدم ترویج کشت‌هایی، چون گلخانه که به پهنه زمین کمتری نیاز دارد، عدم توسعه صنایع تبدیلی و خدمات بازار رسانی و صادرات، رو به تحدید است.

پنجم: اقتصاد گردشگری که محدودیت‌های مختلف، موانع متعدد شروع کسب و کار و عدم کاربرد راهکار‌های گره‌گشا به ویژه در برخورد با کرونا مقهور شده است و رفته رفته به "خوش نشینی و شبه مهاجرت" تبدیل می‌شود و به درصد بالاترِ تراکمِ جمعیتِ این استان‌ها می‌افزاید و گرانی بیشتر زمین و مسکن را در پی دارد.

ششم: محاصره طبیعی کوه، دریا و جنگل که به دلیل عدم تکمیل طرح‌های "آزاد راهی"، "بزرگراهی" و "راه‌آهن"، شمال را درگیر ترافیک‌های جانکاه کرده است. در این بین آزاد راه تهران- شمال حتی اگر تکمیل شود بدون اجرای آزاد راه چالوس – رامسر ابتر می‌ماند. راه تنکابن – الموت- قزوین نیز ناتمام و تقریبا تعطیل است و اگر باز آفرینی نظام تأمین مالی آن‌ها انجام نپذیرد همچنان با کندی مواجه خواهند بود.

هفتم: اقدامات سازمان اوقاف در شرایط دشواری معیشت و ناملایمات گاه و بی‌گاه طبیعت و میل این سازمان به "توسعه قلمرو املاک وقفی" برگرفتاری‌های مردم و تکدر روحی و روانی آنان می‌افزاید.

*هشتم:* فقدان پوشش کافی شبکه کار آمد جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب در شرایط بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی، عدم هدایت روان آب‌ها و مع‌الاسف عدم مدیریت یکپارچه پسماند و لاجرم نفوذ "سم آبه‌های پسماند" که مشکلات بهداشتی و شهری را در پی دارد.

نهم: عدم اجرای ابنیه و سازه‌های آبی سبب ضعف در جمع‌آوری و شبکه‌های انتقال آب شده است که فرسوده بودن شبکه‌های توزیع مزید بر مشکل شده است. در شرایطی که در بیشتر روستاها، شهر‌ها و شهرستان‌های رامسر، تنکابن و عباس‌آباد مانند بیشتر شهرستان‌های شمال کشور مشکل کم آبی و ... وجود دارد، طرح مباحث انتقال آب به سایر استان‌ها به دغدغه مردم می‌افزاید.

دهم: عدم ساماندهی رودخانه‌ها و غلبه نگاه تهدید محور و سیل‌های پیاپی و مستمری که بی تردید تکرار خواهند شد، به دلیل عدم بکارگیری منابع آب وآورد مصالح رودخانه‌ها برای ساختمان و آبادانی آن‌ها، غصه پر تکرار سیلاب را می‌افزاید. هنوز خسارات سیل سال ۱۳۹۷ غرب مازندران جبران نشده است و در سال جاری تاکنون دو بار سیل به غرب مازندران (شهرستان‌های تنکابن، رامسر و عباس آباد) آسیب رسانده است که هیات وزیران تا کنون هیچ مصوبه‌ای برای تامین مالی و کمک به جبران این خسارات نداشته است.

یازدهم: پهناوری استان‌ها که به دلیل فاصله مرکز سیاسی استان تا منتهی‌الیه آن‌ها، از جمله غرب مازندران، دسترسی مردم به مقامات استانی را سخت می‌کند. تسهیل و توسعه شبکه‌های راه و راه‌آهن و افزایش اختیارات فرمانداری‌های ویژه، چون تنکابن می‌تواند گره‌گشایی کند.

دوازدهم: سفر‌های " مرکز استانی رئیس جمهور" باید به "سفر‌های پهنه استانی" ایشان تبدیل شود و مقامات استانی نیز باید چابک و سبک بال‌تر شوند و به اقصی نقاط و غرب استان مازندران بیشتر تردد نمایند؛ و آخر اینکه: نکات فراوان و وقت محدود است حل بسیاری از موضوعات فوق، اعتبار و بودجه دولتی نمی‌خواهد، ولی "تدبیر حکمرانی"، "جلب مشارکت نخبگانی" و "کاهش تمرکز ملی و استانی" را می‌طلبد.

والسلام
 

سید شمس الدین حسینی
نماینده مردم شریف شهرستان‌های تنکابن، رامسر و عباس آباد

چاپ   ایمیل