ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

مصاحبه دکتر حسینی با روزنامه جهان صنعت - ویژه نامه نوروز 1396

 

- تا پیش از معرفی شما به عنوان وزیر اقتصاد در دولت احمدی نژاد، جنابعالی پست مدیریتی و اجرایی در سطح کلان بر عهده نداشتید و تنها به کارهای مطالعاتی و هماهنگی می پرداختید. چه شد که به این نتیجه رسیدید که می توانید در اداره ی اقتصاد کشور ورود کنید؟

- آشنایی بنده با آقای احمدی نژاد از زاویه ی کارهای مطالعاتی بود. خاطرم هست آذر ماه سال 86 بود که دوستان و همکاران من در وزارت بازرگانی مرا به جلسه ای با حضور آقای احمدی‌نژاد دعوت کردند. بنده به اتفاق دو تن از همکاران در این جلسه که با موضوع چگونگی مقابله با تورم برگزار شده بود شرکت کردم.  در آنجا با ایشان آشنا شدم.

بعدها در جلسات مربوط به طرح تحول اقتصادی که در حضور ایشان تشکیل می‌شد هم شرکت داشتم. طولی نکشید که به عنوان دبیر طرح تحول اقتصادی منصوب شدم و این خود باعث آشنایی بیشتر ما شد. در این میان، هم  نسبت به من آشنایی بیشتری پیدا شد و هم من از  دغدغه های آقای احمدی نژاد بیشتر مطلع شدم و اینها مقدمه‌ای شد تا پیشنهاد وزارت به بنده داده شود و من هم با توجه به اینکه احساس می‌کردم می‌توانم با مطالعه و شناختی که نسبت به اقتصاد ایران دارم و از حضور دوستانی که در این حوزه فعالیت کمک بگیرم، این پیشنهاد را پذیرفتم.

 

- در حالی که رشد اقتصادی سال 91 ایران 5.4- درصد بود، جنابعالی و آقای احمدی نژاد اعلام کردید که در این سال رشد خوبی داشته ایم. شما این موضوع را در برنامه ی پایش در 5 آبان 92 پذیرفتید و تاکید کردید که در آن سال این رشد منفی بوده است. سوال اینست که چرا در آن دوران این رشد منفی حاصل شد و از طرف دیگر چرا اطلاعات غیر واقعی به مردم داده شد؟ حال برداشت خود را از این رشد اقتصادی منفی که باعث شد لطمات جبران ناپذیری بر بدنه ی اقتصاد وارد شود بیان کنید.

- این خیلی مهم است که افراد صاحب قلم و کسانی که قصد دارند کار اندیشه‌ای انجام دهند دچار نوعی سوءگیری و سمت‌گیری نشوند.  چون سمت و سو گرفتن آفت کار اطلاع رسانی است. با توجه به اینکه هم اکنون در سال ۹۵ قرار داریم  آیا می توانید بگویید آمار و ارقام نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۴ چه قدر بوده‌است؟ چطور بانک مرکزی آمار رشد سال ۱۳۹۵ را اعلام می‌کند در حالی‌که این آمار را برای سال ۹۴ منتشر نکرده‌ است؟ چرا رسانه ها در این مورد سکوت کردند؟

چرا برخی رسانه ها  با پایان دوران دولت دهم یعنی در مرداد سال ۹۲ نسبت به اعلام نشدن آمار رشد در سال ۹۱ یعنی ۴ ماه قبل از آن واکنش نشان می دادند؟ در حالی که هم اکنون در اسفندماه سال ۹۵ به سر می بریم ولی هنوز آمار رشد اقتصادی سال ۱۳۹۴ اعلام نشده است و همان رسانه‌ها سکوت می‌کنند.

در واقع اگر بخواهیم دولت دهم و یازدهم را با هم مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که دولت دهم در ارائه آمار و ارقام خیلی شفاف‌‌تر و به‌روز تر عمل کرده‌است. در دولت قبل هیچ‌گاه‌ آماری از سوی دولت‌مردان  قبل از انتشار از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی اعلام نمی‌شد، در حالی که هم‌اکنون که آمار رشد سال ۱۳۹۴ اعلام نشده، آمار رشد اقتصادی سال ۹۵ را اعلام می‌‌‌کنند و دولت‌مردان در اعلام آمار از نهادهای آماری سبقت می‌گیرند. جالب است که هنوز برخی رسانه‌ها دولت سابق را بازخواست می‌کنند که چرا آمار رشد سال ۱۳۹۱ را چهار ماه دیر منتشر کردند.

حال بپردازیم به موضوعی که مطرح فرمودید. اگر شما رشد را به تفکیک بخش‌ها بررسی کنید متوجه می شوید آمار رشد اقتصادی سال ۹۱ که 6.8- درصد اعلام شده بود، ناشی از کاهش شدید فروش نفت بوده که عاملی برون‌زا بوده است. یعنی رشد بخش نفت در سال 91، 38-  درصد بوده است و رشد بخش غیر‌نفتی کمتر از یک درصد منفی بوده‌است، لذا می‌بینید که اتفاقا هیچ ضایعه جبران‌ناپذیری هم به اقتصاد کشور وارد نشده است. در اثر تحریم های صورت گرفته  صادرات نفت کم شده و کاهش شدید رشد بخش نفت بر روی رشد کل اقتصاد اثر خود را گذاشته است. کمااینکه شما می‌بینید بعد از اینکه به هر دلیلی این محدودیت‌ برطرف می‌شود رشد اقتصادی به سطح قبل آن بر می‌گردد.

جالب است بدانید که در دولت نهم و دهم  که خیلی آن را دولتی نفتی تلقی می‌کنند رشد اقتصادی بدون نفت به مراتب بیشتر از رشد اقتصادی همراه با نفت بوده است و این نشان‌دهنده این است که اگر مشکلی در رشد اقتصادی وجود داشته به تحریم ها مرتبط بوده است که حتی امروز دولت یازدهم هم نسبت به ظالمانه بودن تحریم‌های آن دوران  اشاره می‌کند. من بارها گفتم که دوستان بعد از سه، چهار سال اداره کشور با واقعیت‌ها آشناتر شده و نسبت به تفاوت‌ها آگاه‌تر شده‌اند.

اگر مقایسه‌ای بین رشد اقتصادی صورت بگیرد باید گفت پایین‌ترین رشد اقتصادی در بین دولت‌ها، در دولت یازدهم رخ داده است.

مطالعه بیشتر...

تابناک: آیا دولت پاسخی برای آمار و ادعاهای وزیر اقتصاد احمدی‌نژاد دارد؟ +جدول آمارها

حسینی که خود در زمان تصدی وزارت اقتصاد در دولت احمدی نژاد، تقریبا هر هفته آماج حملات منتقدان و کارشناسان اقتصادی بود، اکنون بعد از دو سال، اقدام به ارائه برخی آمار کرده ‌که در نوع خود جالب توجه است؛ آماری که اغلب ادعاهای دولت فعلی در زمنیه اقتصاد را زیر سؤال می‌برد

آیا دولت پاسخی برای آمار و ادعاهای وزیر اقتصاد احمدی نژاد دارد؟


به گزارش تابناک از زمان آغاز به کار دولت حسن روحانی، موضوع اقتصاد کشور طبق معمول یکی از حوزه های پر جنجال کشور بوده است. در حالی که حسن روحانی، برخی ‌وعده های انتخاباتی خود را در این حوزه مطرح کرده بود، پس از شروع به کار دولت، بخش مهمی از همت مسئولان دولتی، صرف ارائه گزارش ها و آمارهایی از وضعیت اقتصادی کشور شده است. گزارش ها و سخنانی که گویا هدف از آنها بیش از همه ارائه تصویری از وضعیت وخیم اقتصادی است که طی هشت سال دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد رقم خورده است.

به گزارش «تابناک» موضوع تا به حدی جنجالی شد که در هفته گذشته محمود احمدی نژاد، رسما از معاون اول روحانی یعنی اسحاق جهانگیری به دلیل آنچه سیاه نمایی و انتشار آمار کذب در خصوص اقدامات دولت های نهم و دهم خوانده است، شکایت کرد.

مطالعه بیشتر...

زیر مجموعه ها