ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

سخنرانی دکتر حسینی در بیست و هفتمین نشست شنبه های انقلاب با موضوع اقتصاد - 28 مهر 1397

ایران به برکت انقلاب اسلامی هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان است / اقتصاد ایران تنها 25 درصد وابسته به فروش نفت است/ 100 درصد جمعیت کشور از انرژی الکتریکی بهره‌مند‌است/ایران بر اساس شاخص‌های بین‌المللی کشوری با توسعه‌یافتگی بسیار بالای انسانی محسوب می‌شود

به گزارش خبرگزاری بسیج، بیست و هفتمین نشست شنبه‌های انقلاب با موضوع «اقتصاد» و باهدف تبیین دستاورد‌های انقلاب اسلامی در این حوزه به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در ساختمان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران برگزار شد.

در این نشست افرادی چون شمس‌الدین حسینی، وزیر اسبق اقتصاد و دارایی، غلامرضا حیدری کرد زنگنه رئیس‌کل سابق سازمان مالیاتی کشور، جعفر قادری عضو شورای نظارت بر سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، محمد حسن نژاد، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و جمعی دیگر از مسئولان و نخبگان علمی حضور داشتند.

دکتر شمس‌الدین حسینی، وزیر اسبق اقتصاد و دارایی در ابتدای این نشست در سخنانی اظهار داشت: ارزیابی عملکرد اقتصادی کشور فرصتی برای درس گرفتن از گذشته است تا چراغ راهی برای آینده باشد.

وی با اشاره به اینکه علیرغم فرازوفرودهای متعدد کشور در عرصه اقتصاد، دستاوردهای بسیاری حاصل‌شده است، تصریح کرد: در چنین محفلی که بناست دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی در عرصه اقتصاد تبیین شود، باید به بیان روند و فرایندی پرداخت که این دستاوردها را محقق کرده است.

حسینی اضافه کرد: ایران اسلامی هفدهمین کشور پهناور و پرجمعیت جهان محسوب می‌شود و یک درصد مساحت جهان را در اختیار دارد و بر اساس شاخص قدرت خرید مردم، به‌عنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا به‌حساب می‌آید.

 

وزیر اسبق اقتصاد و دارایی گفت: برخی از مردم، اقتصاد کشور بزرگ ایران را با اقتصادهای کوچک دنیا مقایسه می‌کنند، درحالی‌که این قیاس اصلاً صحیح نیست .

وی با اشاره به گزارش سال 2016 موسسه «مک کینزی» پیرامون ظرفیت‌های اقتصادی دنیا افزود: بر اساس این گزارش، اقتصاد ایران متنوع است و به‌رغم تصور برخی مبنی بر وابستگی به نفت، تنها 25 درصد اقتصاد ایران به فروش نفت تعلق دارد .

حسینی ادامه داد: دومین شاخص مطرح‌شده پیرامون اقتصاد ایران در این گزارش، جمعیت تحصیل‌کرده و علمی کشور بود که ذکرشده، ایران هم‌طراز آمریکا موفق به تربیت مهندس شده است.

وزیر اسبق اقتصاد و دارایی با اشاره به سومین شاخص مطرح‌شده پیرامون اقتصاد ایران در این گزارش گفت: فرهنگ کارآفرینی بر اساس این گزارش در ایران بسیار رواج دارد به‌طوری‌که امروز استارت آپ‌های ایران قابل‌رقابت با مؤسسات مطرح دنیا هستند.

وی با اشاره به دستاوردهای سه حوزه زیرساختی ایران افزود: با سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته، امروز 97 درصد جمعیت ایران از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار هستند و 100 درصد جمعیت کشور از انرژی الکتریکی بهره‌مند‌است که شاخص مهمی از رفاه خانواده‌ها و بستری برای رشد زیرساختی محسوب می‌شود.

حسینی اضافه کرد: زیرساخت‌های بهداشتی، علمی و آموزشی کشور نیز قابل‌تحسین است.

وزیر اسبق اقتصاد و دارایی با اشاره به دوران تحصیل خود در رشته اقتصاد گفت: سال 64 که وارد دانشکده اقتصاد دانشکده علامه طباطبایی شدم، تمام افراد دارای مدرک PHD اقتصاد،خارج از کشور تحصیل‌کرده بودند اما امروز اساتید برتر دانشگاهی کشور در رشته اقتصاد، تحصیل‌کرده دانشگاه‌های خودمان هستند و خوشبختانه نخبه‌های اقتصادی کشور امکان جذب در دانشگاه‌ها و صندوق‌های فکر جهانی رادارند.

وی با اشاره به اینکه امروز شاخص‌های ترکیبی توسعه انسانی در جهان ملاک ارزیابی‌های اقتصادی کشورها محسوب می‌شود، تصریح کرد: این شاخص‌ها بر اساس سه قابلیت دانایی، سلامتی و درآمد ارزیابی می‌شوند و به‌صورت سالانه برای هر کشور مطرح می‌شوند.

حسینی اضافه کرد: بر اساس این شاخص ، کشورهایی که تراز کمتر از نیم را کسب کنند، کمتر توسعه‌یافته تلقی می‌شوند، کشورهای با تراز و شاخص 0/5 تا 0/7 متوسط، کشورهای با شاخص 0/7 تا 0/8 بالا و کشورهای با شاخص بالای 0/8 ازلحاظ توسعه بسیار بالا معرفی می‌شوند.

وزیر اسبق اقتصاد و دارایی در همین رابطه ادامه داد: کشور ایران در سال 1980 بر اساس این گزارش دارای شاخص کمتر از نیم بود و ازلحاظ توسعه انسانی پایین محسوب می‌شد، در سال 1990 این شاخص برای ایران از مرکز نیم گذشت و به 0/6 رسید تا کشور توسعه‌یافته متوسط تلقی شود و در ابتدای قرن 20 ، این شاخص از 0/7 گذر کرد و در سال 2017 به رقم 0/798 رسید که حاکی از توسعه‌یافتگی بسیار بالای کشور در حوزه انسانی است.

وی افزود: به رقم تمامی فرازوفرودها، نوسانات و نقاط ضعف و قوت به‌ویژه در دو سال اخیر، روند توسعه انسانی کشور قابل‌قبول است.

حسینی با اشاره به شاخص درآمدی این گزارش برای ایران افزود: درآمد سالانه کشور در سال 1990، 11 هزار و 400 میلیارد دلار بود که این رقم در سال 2017 به رقم 19 هزار و 100 میلیارد دلار رسیده است و درزمینهٔ شاخص امید به زندگی نیز متوسط سن در سال 1990 در ایران 63/8 ارزیابی‌شده بود که امروز این رقم از 76 سال عبور کرده است.

وزیر اسبق اقتصاد و دارایی گفت: سال‌های مورد انتظار تحصیل کشور در 1990 بر اساس این گزارش، 9/2 سال بود که امروز به 15 سال رسیده است و میانگین سال تحصیلی کشور نیز از 4/2 سال در 1990 به 10 سال رسیده است.

وی با اشاره به اینکه کشور ایران دارای جمعیتی جوان و تحصیل‌کرده است و این‌یک فرصت و استعداد مهم برای کشور به‌حساب می‌آید، تصریح کرد: برخی این جمعیت جوان را با مشکل بیکاری به‌عنوان مشکل معرفی می‌کنند، درحالی‌که این مهم یک استعداد است و در دهه پنجم انقلاب اسلامی باید ظرفیت و بستر به‌کارگیری آنان را فراهم کنیم تا کشور در طبقه بالاتری از رفاه قرار گیرد.

حسینی با اشاره به مؤلفه‌هایی که موجب شده حلاوت این پیشرفت‌ها و دستاوردها توسط مردم چشیده نشود، خاطرنشان کرد: تثبیت شاخص‌های نوسانی تورم و اشتغال در کشور حلاوت این شیرینی‌ها را به مردم خواهد چشاند که امیدواریم به‌کارگیری ظرفیت‌ها و استعدادهای کشور در اقتصاد این ظرفیت را فراهم آورد.