ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

دکتر حسینی: پس از اجرای برجام درمراودات اقتصادی باید مراقب نفوذ اقتصادی دشمن باشیم

مشهد - ایرنا - وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت های نهم و دهم گفت: پس از اجرای برجام در مراودات و همکاری های اقتصادی جدید نباید تجارب گذشته درباره نفوذ اقتصادی دشمن را فراموش کنیم.

به گزارش ایرنا، سید شمس الدین حسینی یکشنبه شب در نشست مردمی بررسی نفوذ اقتصادی دشمن که در مشهد برگزار شد، با اشاره به تهدیدات احتمالی از سوی دشمن پس از اجرای برجام افزود: همکاری های اقتصادی جدید با سایر کشورها باید آگاهانه باشد.
وی بیان کرد: نباید دستاوردهای خود از دوران تحریم های اقتصادی را فراموش کنیم و آنها را فدای روابط جدید با کشورهایی که زمانی عامل نفود در کشور و ایجاد تحریم بودند، کنیم.
وی خاطر نشان کرد: اگر یک نگاه اجمالی به تجارت ایران در چند دهه گذشته داشته باشیم، می توانیم آثار نفوذ و آسیب های ناشی از آن را مشاهده کنیم همان طور که عزیزترین یاران انقلاب اسلامی در حزب جمهوری را همین نفوذی ها به شهادت رساندند.
حسینی با بیان اینکه نفوذ دشمن در عرصه های مختلف به کشور پایان نیافته است، افزود: رهبر معظم انقلاب پس از انعقاد توافقی تحت عنوان برجام بر مساله نفوذ تاکید موکد کردند زیرا نفوذ موذیانه ترین شیوه سلطه بر یک کشور است.
این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: زمانی که دشمن از مواجهه مستقیم با کشوری به ستوه درمی آید به نفوذ رو می آورد لذا در این مواقع باید از هر گونه اظهار دوستی یا همکاری از سوی دشمن بیم داشت و مراقب نفوذ آن در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و ... کشور بود.

 

 

حسینی با بیان اینکه نفوذ دشمن یک مساله تاریخی در ایران است، افزود: در قانون اساسی کشورمان بر نفی نفوذ و سلطه بیگانه بر کشور تاکید شده و این مساله بارها از سوی امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب بیان شده است.
وی خاطر نشان کرد: رهبر معظم انقلاب در سخنان اخیرشان از ابعاد مختلف نفوذ دشمن نام بردند و بر ابعاد فرهنگی، سیاسی و اقتصادی نفوذ پس از اجرای برجام تاکید بیشتری نمودند لذا در این زمان شناخت سطوح نفوذ دشمن و پیشگیری از آن بسیار حایز اهمیت است.
حسینی با بیان اینکه بالاترین سطح نفوذ دشمن، نفوذ در اندیشه است، افزود: نفوذ در اندیشه افراد می تواند فعالیتها و دستاوردهای ارزشمند را فاقد ارزش و فعالیتها و دستاوردهای بی ارزش را ارزشمند تلقی کند.
وزیر اقتصاد دولتهای نهم و دهم گفت: نفوذ اقتصادی دشمن از نفوذ در اندیشه ها سر می گیرد و در ادامه بر اراده ملی تاثیر می گذارد و در نهایت تصمیم گیری ها در کلان کشور را در انحصار افکار و نقشه های خود قرار می دهد.
حسینی با بیان اینکه آثار نفوذ اقتصادی دشمن در تاریخ اقتصادی ایران مشهود است، افزود: نفوذ اقتصادی دشمن در قبل از انقلاب اسلامی منجر به ملی شدن صنعت نفت شد، اقدامی که هنوز مردم ایران پس از گذشت 70 سال از آن در 29 اسفند هر سال ارج می نهند.
وی تاکید کرد: سطوح نفوذ باید در چنین نشست هایی مطرح و مورد بررسی قرار گیرد و به مثابه یک هشدار مهم تلقی شده و راهکارهای مقابله با آن بویژه سطح نفوذ در اندیشه طراحی و عملیاتی شود.
وی با تاکید بر گونه شناسی نفوذ دشمن گفت: نفوذ اقتصادی دشمن ممکن است مستقیم یا غیرمستقیم باشد اما نتیجه نهایی هر دو بخش سلطه گری است.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در دوران تحریم های اقتصادی، دشمن درصدد نفوذ در سیستم بانکی کشور برآمد، زمانی دیگر به دنبال نفوذ از طریق وارد کردن ویروس های رایانه ای برای از کار انداختن صنایع کشور بود که این موارد نمونه هایی از نفوذ اقتصادی مستقیم دشمن است.
حسینی با اشاره به نمونه های نفوذ اقتصادی دشمن به صورت غیرمستقیم گفت: یکی از مظاهر مهم سلطه در عرصه اقتصاد، سلطه مالی به دلیل ساختار بازارهای مالی دنیاست که مهمترین نمونه آن بازار ارز به شمار می رود.
وی گفت: اینکه اکنون دلار بر بازار ارز جهان مسلط شده و آمریکا از محل سلطه دلار بر بازار سود زیادی می برد، نتیجه نفوذ اقتصادی آمریکا به صورت غیرمستقیم است.
وی اظهار کرد: آمریکا 60 درصد ذخایر طلای جهان را در اختیار داشت و در زمانی که جنگ ارزی بین کشورها بوجود آمد پیشنهاد تجارت بین المللی بر مبنای یک ارز مشخص که همان دلار بود، داد و متعهد شد که به ازای مقدار مشخصی از دلار، یک اونس طلا به طرف معامله دهد.
وی ادامه داد: شگرد ارزی آمریکا در تار و پود اقتصاد کشورها نفوذ کرد و آنها روز به روز به دلار وابسته تر شدند، در همین زمان آمریکا شروع به چاپ دلارهای بی حد و حساب نمود و این مساله باعث شد کشورهای وابسته به دلار برای جلوگیری از ضرر خود، خواستار گرفتن طلا به جای دلار شوند.
حسینی گفت: نیکسون؛ رئیس جمهوری اسبق آمریکا، شبیخون زد و نسبت به پرداخت طلا در ازای دلار عهدشکنی نمود و کشورهای دیگر را با حجم زیادی از دلارهای بی ارزش رها کرد و این مساله باعث حاکمیت دلار بر بازار ارز جهان شد.
وزیر اقتصاد دولتهای نهم و دهم ادامه داد: یکی از مظاهر بارز نفوذ اقتصادی دشمن، به نفوذ در فرآیند استقلال طلبی کشورها در جریان جنگ جهانی دوم بازمی گردد، در زمانی که سلطه نظامی جای خود را به سلطه اقتصادی داد.
حسینی افزود: مالزی و اندونزی و برخی کشورهای مسلمان دیگر قربانی نفوذ اقتصادی در آن زمان بودند زیرا افرادی شناخته شده، به اسم آبادانی آن کشورها و سرمایه گذاری در بانکها و موسسات مالی وارد بازارهای مالی و اقتصادی آنها شدند.
وی بیان کرد: از آنجا که کشورهای مزبور مراقبت لازم را انجام ندادند، صهیونیست های سرمایه گذار اندک اندک در اقتصاد مالی آنها دارای سهم شدند و سهم خواهی این افراد به جایی رسید که دامنه نفوذ خود در سیاست و تصمیم گیریهای کلان آن کشورها را گسترش دادند و نفوذ اقتصادی آنها ابزار سلطه و قدرت شان شد.
وی اظهار کرد: این اتفاق در کشورهای تایلند، کره جنوبی و آمریکای لاتین نیز افتاد و در کشوری مانند مالزی منجر به بحران حکومتی شد.
حسینی اضافه کرد: با اینکه روسای جمهور انقلابی در کشورهای آمریکای لاتین روی کار آمدند اما به دلیل اینکه اقتصاد آن کشورها در سیطره دولتهای قدرتمند دیگر است، عملا نمی توانند اقتصاد کشور را به طور مستقل به دست گیرند.
این کارشناس اقتصادی گفت: به رغم اینکه صنعت نفت در ایران ملی شد و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید اما اتکای صنعت نفت پس از انقلاب تا مدتها به خارج از کشور بود اما در تحریم های اقتصادی، کشورهای اروپایی در وهله نخست صنعت نفت را تحریم کردند.
حسینی افزود: به رغم آسیب ها و ضررهای زیادی که پس از این تحریم متوجه صنعت نفت ایران شد اما مهندسین ایرانی موفق شدند بدون اتکا به کشورهای دیگر صنعت نفت را در میادین نفتی توسعه دهند و اخیرا نیز دو فاز جدید در پارس جنوبی را به بهره برداری رسانیده اند.
وی گفت: پس از تحریم ایران توسط شرکتهای خارجی، رسیدن به خودکفایی در صنعت نفت با تلاش مهندسین ایرانی سالها به طول انجامید لذا نباید این تجارب و دستاوردها را فراموش کنیم زیرا هیات های خارجی که امروز خود را مشتاق همکاری با ایران نشان می دهند، کسانی هستند که کشورمان را تحریم کردند.
وزیر اقتصاد دولتهای نهم و دهم نمونه بازر تحریم های اقتصادی کشورهای خارجی علیه ایران را تحریم توسط شرکتهای بیمه گذار در بخش بازرگانی و حمل و نقل و شرکتهای بیمه گذار زیست محیطی در بخش کشتیرانی ذکر و بیان کرد: کشورهای صاحب این شرکتها سابقا با نفوذ اقتصادی در کشورمان امور این بخش را در دست گرفته بودند.
حسینی افزود: بیمه زیست محیطی در انحصار کشور انگلستان بود که کشتی های ایرانی را از این بیمه تحریم کرد اما اکنون پس از اجرای برجام همین کشور بیمه گذار خواستار همکاری با ایران شده است.
وی بیان کرد: لازمه مبارزه با نفوذ اقتصادی دشمن ضمن شناسایی ابعاد نفوذ، بیداری است و نباید اجازه داد دشمن به بهانه همکاری اقتصادی نفوذ خود در اقتصاد کشور را از سرگیرد.
وی با تاکید بر اینکه باید برای مقابله با نفوذ اقتصادی دشمن برنامه داشته باشیم، افزود: مهمترین برنامه این است که نفوذ را در اندیشه و گفتمان خود جستجو کنیم و آنچه دشمن کپسول می کند را به عنوان دارو برای درمان دردهای اقتصاد کشور مورد استفاده قرار ندهیم.
این کارشناس اقتصادی با تاکید بر خطر رسانه های بیگانه در انتشار اخبار در فضای مجازی و ماهواره ها گفت: نقد و بررسی اخبار منتشر شده از سوی رسانه ها در بخشهای مختلف اقتصادی باید مدنظر قرار گیرد.
حسینی یکی از نمونه های مهم جنگ اقتصادی را جنگ آماری ذکر و بیان کرد: در این نوع جنگ دشمن مراکز اصلی و مهم آماری را بی اعتبار می کند تا بتواند آمار خودساخته خود را به جهان القا نماید لذا باید در این زمینه نیز مراقب بود.
وی گفت: اقتصاد مقاومتی راهکار اصلی برای مبارزه با نفوذ اقتصادی دشمن است، سیاست هایی که به درون زا بودن و خودکفایی تاکید دارند.
وی خاطر نشان کرد: امسال رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ نفوذ می تواند به بیانی دیگر، آن روی سکه تفرقه باشد، به این معنا که دشمن از طریق ایجاد تفرقه بین مسئولان، بین مردم و مسئولان شکاف بوجود می آورد.
وزیر اقتصاد دولتهای نهم و دهم گفت: در سالی که مزین به نام همدلی و همزبانی است می توانیم برای جلوگیری از نفوذ دشمن، همدلی بین مسئولان و مردم را بیشتر کرده و به نصرتی بزرگ دست یابیم.